photo_۲۰۱۷-۱۰-۰۲_۱۷-۳۷-۵۳

اخذ دکتری افتخاری از دانشکده هنر پاریس توسط رضا مقدم

photo_۲۰۱۷-۱۰-۰۲_۱۷-۳۷-۵۳

اخذ دکتری افتخاری از دانشکده هنر پاریس/فرانسه و دریافت شهروندی افتخاری پاریس از شهردار پاریس در حضور رئیس جمهور دولت فرانسه

انجمن خوشنویسان تبریز با آرزوی سربلندی و سلامتی این موفقیت بزرگ را به آقای دکتر رضا مقدم و جامعه هنری کشورمان بخصوص خانواده خوشنویسی تبریز، تبریک و تهنیت عرض می نماید.

kalechahi-web

(( نمایشگاه آثار خوشنویسی هنرمند گرامی استاد یوسف کله جاهی همزمان با روز جهانی حافظ ))

kalechahi-web

زمان : پنجشنبه ۲۰ مهرماه ۹۶ساعت ۴ الی ۸ شب

مکان: خیابان خردمند جنوبی، نرسیده به کریم خان، ساختمان افسر، پلاک ۷۰ طبقه اول، نگارخانه یاسمین

حافظانه ها ، حاصل هفت ماه تلاش مشقت بار توام با شیدایی است که برای روز جهانی حافظ تدارک دیده ام.

سی اثر و سی تک مصراع، سی اثری که برای اولین بار بصورت مرصع ارائه میشود برای تشنگان وادی هنر.

دراین هفت ماه صدها بار دیوان آن پیرخرابات را ورق زدم تا تک مصرعی بیابم که هم مفهوم وپیامش در همان نیم بیت نمایان باشد و هم ازلحاظ ترکیب و فضاسازی ، آنچه میخواهم میسر.
شاکرم ایزد منان را که آنچه میخواستم بدست آوردم . دراین پروژه هفت ماهه رفیقانی زلالتراز هر رودی، همراهم بودند. جناب استاد مجید ارفعی، در ارائه طراحی و اجرای تذهیب های سحرانگیزش و جناب استادکریم زینتی در طراحی و اجرای بی نظیرِ پوسترِ نمایشگاه.

یکسان بودن ابعاد آثار، قابها و پاسپارتوی قطعات، تک مصراع بودن اشعار انتخاب شده ازدیوان خواجه شیراز، قطعه بندی متفاوت و صفحه آرایی بدیع درقطعه بندی، طراحی جدید در نقش تذهیب، و استفاده از سنگهای زینتی برای اولین بار در قطعات خوشنویسی از ویژگیهای این پروژه هفت ماهه میباشد.

آنچه در توانم بود، و وسع دانش محدودم رخصت داد، درطبق اخلاص گذاشتم برای قاطبه هنرمندان قدرشناس و نکته سنج کشورِ هنرمندپرور
تاچه قبول افتد و درنظرآید

خاکپای مردم عزیز ایرانِ هنرپرور

یوسف کله جاهی

photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۷_۰۸-۵۴-۴۲

دهمین سوگواره تجسمی ۷۲بغض بوم

به گزارش ایرنا، مجموعه فرهنگی – هنری سینما قدس تبریز امروز پنجشنبه میزبان جمعی از هنرمندان رشته های گوناگون هنری بود که به بهانه ‘دهمین سوگواره تجسمی ۷۲ بغض بوم’ به همت حوزه هنری آذربایجان شرقی، گردهم آمده بودند تا پیام واقعه عاشورا را با بهره گیری از زبان هنر به عنوان زبان جهانی به مردم کشورمان و فراتر از مرزها منتقل کنند.
قدم بر سالن که می گذاری هنرمندان نقاش، خوشنویس، تصویرگر و مجسمه سازی را می بینی که در حرکتی فرهنگی – معنوی از داخل و خارج کشور در فضایی صمیمی و غوطه در افکار خود، قلم بر بوم نقاشی و صفحات خوشنویسی می کشند تا صحنه ای از واقعه عاشورا، عکسی از شهدا و مدافع حرم، گزیده شعری از ارزش شهادت و مبارزه با ظلم و ستم و مجسمه ای از شهید محسن حججی را بر قامت هنر خلق کنند.
در گوشه ای از سالن، مجسمه سازی فارغ از هرگونه توجه به پیرامونش، با دستان و لباس هایی آغشته به گل رس تکه ای از سر بی جان تندیس شهید حججی را به هم می فشارد تا جسم بی جان این شهید مدافع حرم بی سر نماند.
به سوی دیگر سالن که می روم؛ اساتید خوشنویسی انجمن خوشنویسان تبریز را می بینم که در کنار هنرجویان خود مشغول نوشتن اشعار و کشیدن قلم نی آغشته به مرکب سیاه، که نمادی از سیاه رویی دشمنان امام حسین (ع) است، بر صفحه سفید رنگی که تداعی کننده روسفیدی اباعبدالله الحسین(ع) در انجام فریضه الهی و قیام علیه یزیدیان است، می کشند.
استاد خوشنویسی و رئیس انجمن خوشنویسان تبریز می گوید: ۶۰ خوشنویس برای شرکت در این سوگواره ثبت نام کرده اند تا از این راه ارادت خود را به امام حسین(ع) و ائمه اطهار(ع) نشان دهند.
یونس نصیری با بیان اینکه هم اکنون ۳۰۰ هنرمند عضو انجمن خوشنویسان تبریز هستند، یادآور می شود: پیامی که از طریق هنر و خوشنویسی بیان شود، هم از لحاظ بصری و هم از لحاظ معنا و مفهوم برای مردم لذت بخش بوده و بهتر می تواند در رشد فکری و رسیدن به کمال انسان نقش ایفا کند.
استاد و پیشکسوت خوشنویسی و مسئول بخش آموزش انجمن خوشنویسان تبریز نیز می گوید: هر کاری که برای بیان اهداف قیام امام حسین (ع) و واقعه عاشورا انجام شود، ارزشمند است و هنرمندان نیز با شرکت در این سوگواره می خواهند نقش خود را در اشاعه فرهنگ حسینی در جامعه ایفا کنند.
کاظم کاظمی که از سال ۱۳۶۷ به صورت هنرجو و سپس به صورت رسمی وارد عرصه خوشنویسی و آموزش در این حوزه شده و دارای مدرک فوق ممتاز خوشنویسی است، اضافه می کند: خوشنویسی، اسلامی ترین شکل هنر بوده و بهترین وسیله انتقال مفاهیم معنوی و اهداف قیام عاشورا به مردم است و به علت زیبایی خاص و جذابیت در نگارش آن برای مردم لذتبخش است.
سرت را به هر سو که می چرخانی، تصویر و نمادی از صحنه عاشورا، ایثار شهدا به ویژه شهدای مدافع حرم و پیامی از آزادگی و مبارزه در برابر ظلم و ستم را در سالن سینما قدس تبریز می بینی.
فرمانده سپاه عاشورا نیز در بازدید از ‘سوگواره هنرهای تجسمی ۷۲ بغض بوم’، با قدردانی از فعالیت های حوزه‌ هنری آذربایجان‌شرقی در برگزاری چنین برنامه هایی می گوید: ما از تحرک حوزه هنری استقبال می‌کنیم و در عمل حاضر به ارتباط بیشتر و تداوم تعامل تا بازدهی کامل هستیم.
سردار غلام‌عسگر کریمیان با بیان اینکه دوران هشت سال جنگ تحمیلی نیز عاشورا و کربلای ایران اسلامی بود، اضافه می کند: عامل به وجود آمدن کربلای ایران، عاشورای حسینی بود و هر پیامی که از زبان هنر جاری شود، ماندگار است و چه بهتر که آن پیام برگرفته از نهضت عاشورا باشد.
وی اظهار می کند: هنرمندان می توانند بیشترین نقش را در بیان مفاهیم دینی، عرفانی و اعتقادی ایفا کنند و با بهره گیری از ابزار هنری اثرگذاری بیشتری در این عرصه داشته باشند.
سرپرست حوزه هنری آذربایجان شرقی نیز از ثبت نام حدود ۱۲۰ هنرمند در رشته های مختلف در سوگواره هنرهای تجسمی ‘ ۷۲ بغض بوم ‘ استان خبر می دهد و می گوید: در این سوگواره که از ساعت ۱۰ صبح امروز تا اذان مغرب برگزار می شود هنرمندان نقاش، تصویر ساز، مجسمه ساز و خوشنویس شرکت کرده اند.
جواد کریم نژاد، هدف از برگزاری این سوگواره را بسترسازی برای تولید آثار هنری با مفاهیم عاشورایی و سوق دادن هنرمندان به خلق آثار مفهومی و معنوی برای تبیین پیام عاشورا به مردم و علاقه مندان به ساحت مقدس اباعبدالله الحسین (ع) اعلام کرد.
گزارش از: پرویز بابائی

photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۳۲ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۳۳ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۳۵ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۳۶ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۳۹ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۴۰ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۴۴ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۴۶ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۴۷ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۴۹ (2) photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۴۹ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۱ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۲ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۴ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۵ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۶ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۷ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۸ (2) photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۸ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۹ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۱۱ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۱۵ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۱۷ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۲۰ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۲۳ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۲۶ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۲۸ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۳۲ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۳۵ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۳۸ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۴۰ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۴۳ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۴۶ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۴۹ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۵۱ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۵۳ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۲۱-۳۸ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۲۱-۴۵ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۲۱-۵۲

کتابت شهریار

به بهانه روز ملی شعر و ادب فارسی کارگاه خوشنویسی در تبریز برگزار شد

به بهانه روز ملی شعر و ادب فارسی کارگاه خوشنویسی با حضور ٨٠ نفر از اساتید و هنرمندان خوشنویسی،در مقبره الشعرای تبریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ، در حاشیه برگزاری آیین گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی و یاد و نام استاد شهریار ،مقبره الشعرای تبریز میزبان برگزاری  کارگاه خوشنویسی شد.

یونس نصیری رئیس انجمن خوشنویسان ،شعبه تبریز در این باره گفت: این کارگاه به مناسبت روز ملی شعر و ادب و با حضور ٨٠ نفر از اساتید خوشنویسی با درجه های هنری فوق ممتاز ، ممتاز و مدرسان و اعضای انجمن خوشنویسی در محوطه باز مقبره الشعرای تبریز برگزار شد.

نصیری خاطر نشان کرد ،خوشنویسان حاضر در این کارگاه به صورت بداهه برای هنرنمایی خطی خود از شعرهای گرانقدر و مردمی استاد شهریار استفاده کردند.

کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار کتابت شهریار

کرشمه رنگ2

اختتامیه نمایشگاه کرشمه رنگ ۲

جلسه اختتامیه و نقد وبررسی آثار نمایشگاه کرشمه رنگ ۲ رسول دشتی ،با حضور اساتید نقاشی و خوشنویسی در  روز چهارشنبه ۲۹ شهریور از ساعت ۶ الی ۸ در محل گالری هنرمندان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز.

کرشمه رنگ2

استاد شهریار

ثبت نام در همایش کتابت اشعار استاد شهریار

باسلام و احترام
باطلاع کلیه اعضای محترم انجمن خوشنویسان تبریز میرساند بمناسبت سالگرد گرامیداشت استاد شهریار همایش کتابت اشعار استاد روز دوشنبه ۹۶/۶/۲۷ از ساعت ۱۷ الی ۱۹ در محل مقبره الشعرا برگزار خواهد شد.
علاقمندان جهت ثبت نام تا روز دوشنبه مورخه ۹۶/۶/۲۷ ساعت ۱۲، نام و نام خانوادگی خود را به شماره ۰۹۳۷۰۰۲۹۴۶۹ پیامک نمایند.

anjoman2

اعلام نتایج امتحانات سراسری تابستان ۹۶

با سپاس بیکران به درگاه ایزد منان و ضمن آرزوی توفیق برای تمامی پویندگان عرصه هنر خوشنویسی

و سربلندی تمامی هنرمندان خوشنویس در سراسر کشور،  نتایج آزمون تابستان ۹۶ به شرح ذیل اعلام می گردد:

( هنرمندان گرامی  لیست نمرات به صورت الفبای استانها  ثبت گردیده است )