115727

گزارش و تصاویر مربوط به همایش خوشنویسی کتابت کلام وحی

در حاشیه نمایشگاه قرآن تبریز صورت گرفت؛

کتابت قرآن کریم توسط جمعی از خوشنویسان تبریزی

همزمان با بیست و نهمین روز ماه مبارک رمضان در حاشیه نمایشگاه قرآن و عترت تبریز توسط جمعی از اساتید انجمن خوشنویسی تبریز قرآن کریم کتابت شد.

در این مراسم معنوی محمدعلی کینژاد، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز، محمد محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی محرمی معاون هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی حضور داشتند و از نزدیک با هنرمندان و خوشنویسان شرکت کننده در این کتابت به گفت وگو پرداختند.

محمدعلی کی نژاد، رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز در این مراسم گفت: کاری که این هنرمندان انجام می‌دهند بسیار کار شایسته‌ای است و ما آمادگی داریم تا هر از چندگاهی میزبان خوشنویسان در دانشگاه هنر اسلامی باشیم تا این کارها تکرار شود.

یونس نصیری، رئیس انجمن خوشنویسی بسیج هنرمندان و رئیس انجمن خوشنویسان تبریز نیز در حاشیه کتابت قران گفت: خوشنویسی هنری متعالی و مبتنی بر ارزش‌های معنوی و دینی است و هنرمندان خوشنویس در این محفل نورانی، با تأسی از آموزه‌های دینی و مذهبی به خلق آثار هنری ماندگار در رابطه با قرآن کریم پرداختند.
وی، اظهار کرد: در این همایش ۱۲۰ نفر از خوشنویسان فوق ممتاز، ممتاز و اساتید خوشنویسی تبریز حضور داشتند که قرآن را کتابت کردند.
نصیری افزود: در ماه مبارک رمضان امسال این دومین همایش کتابت قرآن بود که در تبریز انجام شد و اولین همایش نیز در شب‌های لیالی قدر با همکاری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز برگزار شد.
رئیس انجمن خوشنویسی تبریز، با بیان اینکه تبریز زادگاه خط نستعلیق در کشور به شمار می‌رود گفت: لازم است در این شهر فعالیت‌های چشمگیری برای شناساندن این خط صورت گیرد.
وی از مسئولین استان خواست تا خوشنویسان تبریز را حمایت نمایند تا هنرمندان عضو این انجمن بتوانند هنر خود را شکوفا نمایند.
نصیریٰ تصریح کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، دانشگاه هنراسلامی تبریز، سازمان بسیج هنرمندان استان و انجمن خوشنویسان تبریز در برگزاری این مراسم مشارکت داشتند.

 

115729 115730 115731 115732 115733 115734 115735 115736 115737 115738 115739 115740 115741 115742 115743 115744 115752 _files_e0c79640da734d2523139935959c6c00_tabriz2 115727 115728115745 115746 115747 115748 115749 115750 115751 115744

photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۰_۰۶-۵۰-۱۵

مراسم کتابت آیات قرآن کریم توسط خوشنویسان تبریزی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد

دکتر محمد علی کی نژاد در شروع این آئین اظهار داشت: این مراسم در تبریزی که قرن ها مهد کتابت قرآن در کشور است با هدف تلفیق وترویج آثار قرآنی با هنر خوشنویسی انجام می شود و طی آن هنرمند همزمان با تحریر نسبت به توجه به مفاهیم قرآنی و تدبر در آیات الهی اقدام و ضمن آشنایی با معانی و معارف آیات نقش بسزایی در اثر گذاری فرهنگ اسلامی در بین اقشار جامعه و خصوصاً دانشجویان هنری ایفاء می کند.

رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز افزود: بیش از صد نفر از خوشنویسان ممتاز و خوش ذوق استان آذربایجانشرقی در این مراسم به صورت زنده با مشق آیات قرآن کریم به شیوه های نستعلیق، شکسته نستعلیق، ثلث و نسخ به تولید اثرهای فاخر و بی نظیر قرآنی پرداختند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: این مراسم به همت و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجانشرقی، بسیج هنرمندان، انجمن خوشنویسان و دانشگاه هنر اسلامی تبریز در محل نگارخانه این دانشگاه و همزمان با نمایشگاه قرآنی ماه رمضان و در آخرین روزهای این ماه پرفضیلت برگزار شد.

یادآور می شود در نمایشگاه قرآن کریم علاوه بر آثار فاخر هنری از هنرمندان تبریزی چندین جلد قرآن که بصورت کامل کتابت شده و به صور مختلف از قبیل بافت دو رویه فرش، هاشور زنی، تحریر روی چرم نیز به نمایش گذارده شده است.

 

photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۸-۲۹ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۸-۳۳ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۸-۳۹ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۸-۴۴ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۸-۴۸ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۸-۵۱ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۸-۵۵ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۸-۵۹ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۹-۰۴ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۹-۰۸ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۹-۱۳ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۹-۱۸ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۹-۲۳ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۹-۲۶ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۹-۳۰ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۹-۳۴ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۹-۳۸ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۹-۴۰ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۹-۴۴ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۹-۴۸ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۹-۵۳ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۹-۵۷ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۸-۱۹ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۱-۲۸-۲۵photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۶-۳۵-۴۴ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۶-۳۵-۵۳ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۶-۳۶-۰۰ photo_۲۰۱۷-۰۶-۲۵_۰۶-۳۶-۱۳

 

photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۷-۴۲

گزارش و تصاویری از چهارمین همایش کتابت قرآن کریم با حضور هنرمندان خوشنویس تبریزی

همزمان با سومین شب قدر،چهارمین همایش خوشنویسی کتابت قرآنی برگزار شد.

همزمان با سومین شب از لیالی قدر، چهارمین همایش خوشنویسی کتابت قرآنی با حضور شمار کثیری از هنرمندان برجسته خوشنویسی تبریز برگزار شد.

این همایش که با حضور اساتید برجسته و هنرمندان شاخص این حوزه برگزار شده بود، به فرصتی برای خودسازی معنوی و نیز آفرینش آثار ارزنده هنری تبدیل شد.
در این همایش که با کتابت آیات شریفه قرانی و احادیث ائمه معصومین همراه بود، زمینه ای برای عرض ارادت به ساحت قدسی حضرت امیرالمومنین (ع) فراهم آمد.
در بخشی از این همایش کتابت، نمایشگاهی از آثار هنری و خوشنویسی جناب آقای سیّدرضی صدرالدینی هنرمند شاخص خوشنویسی برپا شده بود.
نمایشگاه این آثار که محصول سالها هنرمندی و ذوق استاد سیدرضی صدرالدینی بوده است، به فرصتی برای طلب دعای خیر و آرزوی عافیت برای ایشان نیز تبدیل شد.
در حاشیه این همایش کتابت، استاد علی علیاری، یکی از هنرمندان خوشنویس با نواختن نی، فضا و جلوه ای ویژه به مراسم داد و درد غربت حضرت امیرالمونین را در یادها زنده کرد.
این همایش در بخش پایانی خود شاهد اعطای لوح تقدیر به نفرات منتخب این همایش کتابت بود. داوران و اساتید برجسته این همایش مرکب از استاد یونس نصیری، استاد حسن کرمانی و استاد یوسف کله جاهی ۱۴ اثر برگزیده به نیت ۱۴ معصوم را به عنوان آثار منتخب این همایش کتابت در سه بخش نستعلیق، شکسته نستعلیق و نسخ معرفی کردند.
در بخش نستعلیق، آقایان ابراهیم نظری، جعفر طهماسبی، یوسف جعفرزاده، شهرام فرشباف، محمدحسین قربانپور، فیروز پورقربان، احمد وهابی و قادر قلندری عناوین منتخب را بدون رعایت ترتیب برتری کسب کردند.
همچنین در بخش شکسته نستعلیق، آقایان غلامرضا بیننده، حبیب ملکی، داود رسولی فر و خانم نعیمه اهرابی عناوین منتخب را کسب کردند.
در بخش نسخ نیز خانم شیرین عالیقدر و حسین پور مقدم، عناوین منتخب این همایش کتابت را به خود اختصاص دادند.
براساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است نمایشگاهی از آثار ارائه شده به این همایش در محل نگارخانه هنرمندان سازمان شهرداری برگزار شود.

photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۸-۴۳ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۸-۵۰ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۸-۵۹ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۹-۱۱ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۷-۴۸ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۸-۰۲ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۸-۱۵ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۸-۲۰ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۸-۲۸ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۸-۴۹ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۹-۰۹ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۹-۱۱ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۹-۱۹ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۹-۲۳ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۹-۲۶ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۹-۲۹ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۹-۳۴ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۹-۳۷ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۹-۴۵ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۰۹-۵۵ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۰-۰۱ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۷-۲۶ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۷-۳۱ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۷-۳۶ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۷-۴۲ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۷-۴۷ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۷-۵۲ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۷-۵۹ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۸-۰۵ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۸-۱۲ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۸-۱۶ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۸-۲۱ photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۸_۱۲-۱۸-۲۸

نمایشگاه خوشنویسان تبریز

گزارش تصویری از افتتاحیه نمایشگاه آثار جمعی از خوشنویسان تبریز با حضور استاد غلامحسین امیرخانی در نگارخانه بهمن تهران

نمایشگاه خوشنویسان تبریز

به گزارش سایت آثار هنرمندان ایران « عزیزی هنر » ، نمایشگاه آثار جمعی از خوشنویسان تبریز با حضور استاد غلامحسین امیرخانی مدیر نسئول انجمن خوشنویسان ایران و جمعی از اساتید و صاحب نامان عرصه خوشنویسی کشور  در روز جمعه ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۵ در نگارخانه بهمن شهر تهران گشایش یافت .
این نمایشگاه با آثاری از ۳۰ استاد و هنرمند خوشنویس از انجمن خوشنویسان تبریز برگزار شد
اسامی اساتید و هنرمندانی که اثرشان در این نمایشگاه بود به شرح زیر می باشد :
رواسانی ، دائم امید ، فرزبود ، زنوزی ، سپهری ، کله چاهی ، کوزه گر غیاثی ، قیاسی، خدا بخش ،گیتی نورد، فرشباف ،  اقتدار زاده ، اسرافیلی ، پاینده ، مشهدی ، مقدم ، حسینی ، بناگذر ، دائی ، ولی زاده ، پاشازاده ، روحی ، نیلی زاده ، محمد خانلو ، پور قندی ، نباتی ،زینل زاده تبریزی ، بصیری ، علی اوغلی ، شیری
لازم به ذکر است این نمایشگاه تا ۳۱ شهریور ماه همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۸ پذیرای عموم علاقمندان خواهد بود.
…….
سایت آثار هنرمندان ایران « عزیزی هنر » از زحمات و تلاشهای برگزار کنندکان این نمایشگاه و مسئول محترم نگارخانه ی فرهنگسرای بهمن هنرمند گرامی آقای ملیجی نهایت تشکر و سپاس را دارد
نشانی : تهران – انتهای بزرگراه نواب – میدان بهمن – فرهنگسرای بهمن – نگارخانه بهمن

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-1

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-3

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-5

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-7

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-9

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-11

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-13

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-15

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-17

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-19

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-21

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-23

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-25

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-27

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-29

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-31

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-33

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-35

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-37

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-39

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-41

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-43

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-45

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-47

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-49

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-51

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-53

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-55

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-57

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-59

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-61

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-63

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-65

دستخط تحریری استاد غلامحسین امیر خانی برای دختر خانم کوچکی که یک ماه است خوشنویسی را شروع کرده و به این خوبی نگارش کرده اندو این استاد وارسته محبت فرمودند و در کنار خط ایشان مرقومه ای را نگارش کردند
برای این دختر گرامی موفقیت روز افزون و برای این استاد بزرگ صحت و سلامتی آرزومندیم .

amayeshgahe-tabriz-dar-f-bahman-95-121

 

mir-ali-tabrizi-40

گزارش تصویری از مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار خوشنویسی کار گروه میر علی تبریزی

به گزارش سایت آثار هنرمندان ایران “عزیزی هنر ” ، مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار خوشنویسی کار گروه میر علی تبریزی با عنوان «تبریز خاستگاه نستعلیق» در مورخ سوم بهمن ماه ۱۳۹۴ باحضور ، مسولین سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز ، حوزه هنری استان ، ریاست انجمن خوشنویسان تبریز استاد میر حسین زنوزی و جمعی از مدرسین انجمن خوشنویسان و با استقبال عموم هنرمندان از سراسر استان برگزار گردید
این نمایشگاه با هدف بزرگداشت استاد میرعلی تبریزی، بنیانگذار خط نستعلیق برنامه ریزی و برای تکریم این خط ارزشمند اجرایی گردید .
در این مراسم حضور استاد حاج بهزاد پروین قدس ، عکاس مشهور ۸سال دفاع مقدس ،که داور جشنواره بین المللی عکس  فیروزه  و… باعث افتخار و اعتبار ویژه ای گردید
در این مراسم حضار از اجرای موسیقی اصیل ایرانی ، با آواز ، هنرمند گرانقدر آقای کاظم گیتی نورد بهرمند گردیدند لازم به ذکر است که ایشان خوشنویس و مدرس انجمن خوشنویسان تبریز و عضو گروه میر علی تبریزی بوده ودر نمایشگاه نیز آثاری از ایشان هم  به نمایش گذاشته شده و در آواز شاگرد استاد صدیق تعریف ، می باشند .
در این نمایشگاه آثاری از اعضای اصلی کارگروه میر علی تبریزی همچون ” شهرام روحی، محمد پروین قدس، محمد نقی نوعی پور، کاظم گیتی نورد، رضا کوهنورد، ابراهیم نظری ” در معرض دید عموم علاقمندان قرار گرفت
ضمنا این نمایشگاه تا تاریخ ۱۵ بهمن ماه به آدرس : تبریز ، روبروی دانشگاه تبریز،ساختمان جواهر،گالری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز  ،میزبان عموم علاقمندان خواهد بود

میرعلی تبریزی

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

میر علی تبریزی

اثری از میر علی تبریزی ، با امضای ایشان . که در دار السلطنه تبریز نوشته شده

میرعلی تبریزی

تصویر اثری از میر علی تبریزی ، واضع نستعلیق

میرعلی تبریزی

15

16

17

18