photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۷_۰۸-۵۴-۴۲

دهمین سوگواره تجسمی ۷۲بغض بوم

به گزارش ایرنا، مجموعه فرهنگی – هنری سینما قدس تبریز امروز پنجشنبه میزبان جمعی از هنرمندان رشته های گوناگون هنری بود که به بهانه ‘دهمین سوگواره تجسمی ۷۲ بغض بوم’ به همت حوزه هنری آذربایجان شرقی، گردهم آمده بودند تا پیام واقعه عاشورا را با بهره گیری از زبان هنر به عنوان زبان جهانی به مردم کشورمان و فراتر از مرزها منتقل کنند.
قدم بر سالن که می گذاری هنرمندان نقاش، خوشنویس، تصویرگر و مجسمه سازی را می بینی که در حرکتی فرهنگی – معنوی از داخل و خارج کشور در فضایی صمیمی و غوطه در افکار خود، قلم بر بوم نقاشی و صفحات خوشنویسی می کشند تا صحنه ای از واقعه عاشورا، عکسی از شهدا و مدافع حرم، گزیده شعری از ارزش شهادت و مبارزه با ظلم و ستم و مجسمه ای از شهید محسن حججی را بر قامت هنر خلق کنند.
در گوشه ای از سالن، مجسمه سازی فارغ از هرگونه توجه به پیرامونش، با دستان و لباس هایی آغشته به گل رس تکه ای از سر بی جان تندیس شهید حججی را به هم می فشارد تا جسم بی جان این شهید مدافع حرم بی سر نماند.
به سوی دیگر سالن که می روم؛ اساتید خوشنویسی انجمن خوشنویسان تبریز را می بینم که در کنار هنرجویان خود مشغول نوشتن اشعار و کشیدن قلم نی آغشته به مرکب سیاه، که نمادی از سیاه رویی دشمنان امام حسین (ع) است، بر صفحه سفید رنگی که تداعی کننده روسفیدی اباعبدالله الحسین(ع) در انجام فریضه الهی و قیام علیه یزیدیان است، می کشند.
استاد خوشنویسی و رئیس انجمن خوشنویسان تبریز می گوید: ۶۰ خوشنویس برای شرکت در این سوگواره ثبت نام کرده اند تا از این راه ارادت خود را به امام حسین(ع) و ائمه اطهار(ع) نشان دهند.
یونس نصیری با بیان اینکه هم اکنون ۳۰۰ هنرمند عضو انجمن خوشنویسان تبریز هستند، یادآور می شود: پیامی که از طریق هنر و خوشنویسی بیان شود، هم از لحاظ بصری و هم از لحاظ معنا و مفهوم برای مردم لذت بخش بوده و بهتر می تواند در رشد فکری و رسیدن به کمال انسان نقش ایفا کند.
استاد و پیشکسوت خوشنویسی و مسئول بخش آموزش انجمن خوشنویسان تبریز نیز می گوید: هر کاری که برای بیان اهداف قیام امام حسین (ع) و واقعه عاشورا انجام شود، ارزشمند است و هنرمندان نیز با شرکت در این سوگواره می خواهند نقش خود را در اشاعه فرهنگ حسینی در جامعه ایفا کنند.
کاظم کاظمی که از سال ۱۳۶۷ به صورت هنرجو و سپس به صورت رسمی وارد عرصه خوشنویسی و آموزش در این حوزه شده و دارای مدرک فوق ممتاز خوشنویسی است، اضافه می کند: خوشنویسی، اسلامی ترین شکل هنر بوده و بهترین وسیله انتقال مفاهیم معنوی و اهداف قیام عاشورا به مردم است و به علت زیبایی خاص و جذابیت در نگارش آن برای مردم لذتبخش است.
سرت را به هر سو که می چرخانی، تصویر و نمادی از صحنه عاشورا، ایثار شهدا به ویژه شهدای مدافع حرم و پیامی از آزادگی و مبارزه در برابر ظلم و ستم را در سالن سینما قدس تبریز می بینی.
فرمانده سپاه عاشورا نیز در بازدید از ‘سوگواره هنرهای تجسمی ۷۲ بغض بوم’، با قدردانی از فعالیت های حوزه‌ هنری آذربایجان‌شرقی در برگزاری چنین برنامه هایی می گوید: ما از تحرک حوزه هنری استقبال می‌کنیم و در عمل حاضر به ارتباط بیشتر و تداوم تعامل تا بازدهی کامل هستیم.
سردار غلام‌عسگر کریمیان با بیان اینکه دوران هشت سال جنگ تحمیلی نیز عاشورا و کربلای ایران اسلامی بود، اضافه می کند: عامل به وجود آمدن کربلای ایران، عاشورای حسینی بود و هر پیامی که از زبان هنر جاری شود، ماندگار است و چه بهتر که آن پیام برگرفته از نهضت عاشورا باشد.
وی اظهار می کند: هنرمندان می توانند بیشترین نقش را در بیان مفاهیم دینی، عرفانی و اعتقادی ایفا کنند و با بهره گیری از ابزار هنری اثرگذاری بیشتری در این عرصه داشته باشند.
سرپرست حوزه هنری آذربایجان شرقی نیز از ثبت نام حدود ۱۲۰ هنرمند در رشته های مختلف در سوگواره هنرهای تجسمی ‘ ۷۲ بغض بوم ‘ استان خبر می دهد و می گوید: در این سوگواره که از ساعت ۱۰ صبح امروز تا اذان مغرب برگزار می شود هنرمندان نقاش، تصویر ساز، مجسمه ساز و خوشنویس شرکت کرده اند.
جواد کریم نژاد، هدف از برگزاری این سوگواره را بسترسازی برای تولید آثار هنری با مفاهیم عاشورایی و سوق دادن هنرمندان به خلق آثار مفهومی و معنوی برای تبیین پیام عاشورا به مردم و علاقه مندان به ساحت مقدس اباعبدالله الحسین (ع) اعلام کرد.
گزارش از: پرویز بابائی

photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۳۲ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۳۳ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۳۵ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۳۶ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۳۹ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۴۰ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۴۴ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۴۶ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۴۷ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۴۹ (2) photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۴۹ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۱ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۲ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۴ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۵ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۶ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۷ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۸ (2) photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۸ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۸_۲۲-۵۸-۵۹ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۱۱ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۱۵ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۱۷ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۲۰ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۲۳ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۲۶ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۲۸ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۳۲ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۳۵ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۳۸ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۴۰ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۴۳ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۴۶ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۴۹ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۵۱ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۰۶-۵۳ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۲۱-۳۸ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۲۱-۴۵ photo_۲۰۱۷-۰۹-۲۹_۰۲-۲۱-۵۲

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>