نهمین جشنواره غدیر

چهره ماندگار خوشنویسی: باید بیش از پیش به اخلاق در هنر متمسک شویم

رئیس انجمن خوشنویسان ایران با بیان اینکه تنها چیزی که درباره آن اختلاف نظر نداریم موضوع هنر است، اظهار کرد: هنر خاصیتی فرا زمانی و فرامکانی دارد و زمانی که انسان با یک اثر هنری در هر رشته ای مواجه می شود، در واقع چیز به اندازه ی ظرفیت روحی و عقلی بر وی افزوده شده و موجب ایجاد تشخیص و بصیرت در فرد می شود .

استاد غلامحسین امیر خانی با بیان اینکه همه ما مشتاق دیدن بهترین آثار هنرمندان در گوشه گوشه جهان هستیم، افزود: آثار هنری غالبا در جهت اثرگذاری بر عواطف، احساسات و هوش انسانی و یا به منظور انتقال یک معنا یا مفهوم خلق می‌شوند و روحی که در هنر دمیده شده این قدرت را دارد که عواطف مردم جهان را به هم پیوند می دهد و این خاصیت باعث شده تا هنر موضوعی بین المللی شده ووسیله یا برای اتصال روح مردم باشد.

وی با بیان اینکه ما به عنوان انسان در باره تنها چیزی که با همدیگر اختلاف نداریم، هنر است، خاطر نشان کرد: هنر یک میراث جهانی بشری است که انسان را به عنوان انسان مخاطب قرار می دهد و چه دستاوردی بالاتر از این که به همین اندازه در کشور ما مورد توجه قرار گیرد .

رئیس انجمن خوشنویسان کشور با تاکید بر اینکه باید بهای بیشتری به هنر بدهیم و شاهد استمرار برگزاری این جشنواره ها باشیم، افزود: باید بیش از پیش به اخلاق در هنر متمسک شویم .

امیرخانی، با این پرسش که در شرایط امروز چه کنیم که مساله فرهنگ و هنر و در بطن آن اخلاق هنری در جامعه جریان پیدا کند، گفت: هنر نباید جنبه تبلیغاتی داشته باشد بلکه آمیخته با عقل و دانش باشد تا انسان با دیدن اثر هنری بر عقل و دانش اش افزوده شود .

وی، با بیان اینکه هنر وقتی توفیق می یابد که نگاه آدم را عوض کرده و آن را توام با بینش و بصیرت کند،اظهار کرد: دقت نظر و حضوری عاطفی و توم با عقلانیت و شعور در عرصهِ هنر موجب می شود تا انسان از افق بلندتری به امور نگریسته و قدرت تشخیص پیدا نماید.

وی افزود: هنر از این توانایی برخوردار است که موضوعات را به گونه ای تقطیع و هدایت نموده و به تصویر بکشد که بهترین اثرگذاری را داشته باشد.

امیرخانی با بیان اینکه هنر به گونه ای موضوعات مختلف در عرصه های علم و سیاست را نمایندگی می کند، و متاسفانه ما از امکانات و گنجینه های هنری مان به خوبی استفاده نکرده یم، خاطر نشان کرد: زمینه های پذیرش در یک جامعه از لحاظ فرهنگی باید فراهم شود. هنر و ادب در همه ی ابعاد و ابواب زندگی ما رسوخ عمیق دارد اما متاسفانه آنطور که شایسته است نتوانسته ایم از داشته ها و امکانات خودان استفاده نماییم به عبارتی نتوانسته ایم از این سرمایه ی گرانبها بهره مند شویم.

وی با بیان اینکه زمانی در تنوع هنری نقش اول را در دنیا داشتیم، افزود: در حدود ۱۵۰ رشته هنر ملی یکی از دو نقش اول یا دوم دنیا را داشتیم که الان بیشتر آنها از بین رفته و برخی تنها یک استاد کار دارد و جای ما را هند و چین گرفته است .

رئیس انجمن خوشنویسان ایران با بیان اینکه امروز باید شاگردان برجسته و ممتاز را تشویق کنیم تا غربی ها آنان را جذب نکنند، اظهار کرد: باید امکانات را برای جوانان فراهم کنیم تا همین جا بمانند که هنر می تواند از عهده این کار برآید .

امیرخانی، انجمن خوشنویسان ایران را یک نهاد ملی و مدنی با عمری ۶۷ ساله توصیف کرد و گفت: امروز ۳۲۰ شعبه داخلی و ۶ شعبه خارجی انجمن در حال فعالیت است که هیچ وزارتخانه ای گستره ای به این حد ندارد .

نهمین جشنواره سراسری خوشنویسی غدیر با یکصد اثر خوشنویسی برگزیده در رشته های نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ و ثلث در تبریز آغاز شد و تا هفتم مهر ماه ادامه دارد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>