آقای محرمی

نام آوران خوشنویسی ایران داوران نهمین دوره جشنواره خوشنویسی غدیر

“علی محرمی” گفت: داوری این دوره از جشنواره را استاد “غلامحسین امیرخانی”، استاد “مجتبی ملک زاده”، استاد “محمدعلی فرزبود”، استاد “علی دائم امید” و استاد “احمد عبدالرضایی” بر عهده خواهند داشت.

وی افزود: غدیر سرچشمه زلال و جوشان ولایت است که بر جان و روان عاشقان و دوست‌داران پیامبر (ص) و خاندانش جاری شده و هنرمندان با توجه به درک عمیق و ذوق سرشار خود از این نعمت الهی، ابعاد مختلف ولایت پذیری را با ابزار هنر به تصویر می کشند.

محرمی گفت: جشنواره خوشنویسی غدیر می‌تواند زمینه مناسبی برای معرفی ابعاد شخصیت والای امام علی (ع) فراهم نموده و با پرداخت هنری به مسایل و موضوعات مرتبط با غدیر خم جایگاه ویژه امامت و ولایت را بیش از پیش در اذهان عمومی متبلور سازد .

وی افزود: این جشنواره با هدف بهره گیری از مفاهیم ارزشمند قرآن کریم و عرض ارادت به مقام مولای متقیان حضرت علی(ع) و همچنین تبیین، توسعه و ترویج فرهنگ علوی و تشویق استعدادهای خلاق و ایجاد انگیزه  و تحرک برای استمرار فعالیت های تحول آفرین هنر ناب خوشنویسی برگزار می شود.

محرمی، تبادل تجربیات و ره آوردهای این هنر قدسی در بین هنرمندان خوشنویسی، گسترش فعالیت های فرهنگی و هنری و مذهبی مرتبط با مضامین قرآنی، تبادل تجربیات مفید و ارزنده بین هنرمندان  و  تشویق هنرمندان برای خودسازی از طریق تحریر آیات را از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.

معاون هنری اداره کل،  موضوعات جشنواره را شامل خوشنویسی کامل سوره و یا آیاتی از سوره صف (به انتخاب هنرمند) و خوشنویسی فرازهایی از خطبه ی غدیر عنوان کرد و  گفت:  علاقمندان می توانند آثار خود را در رشته های نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ و ثلث تهیه نموده و تصویر آن را تا بیستم شهریورماه جاری به آدرس اینترنتیTabriz.calligraphy@gmail.com   ارسال نمایند.

براساس این گزارش نهمین جشنواره سراسری خوشنویسی غدیر هفتم مهرماه جاری توسط انجمن خوشنویسان شعبه تبریز با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و معاونت قرآن و عترت  و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.

گفتنی است براساس این گزارش، استاد غلامحسین امیرخانی از هنرمندان و خوشنویسان معاصر ایران است. وی در دوره دبیرستان همراه با کار، به آموختن هنر خوشنویسی روی آورد و با ممارست فراوان در زمینه این هنر سرآمد شد.

استاد امیرخانی در نگارش خط نستعلیق از ریز و درشت دستی قوی و مهارتی مثال زدنی و فوق‌العاده دارد و بسیاری او را برترین نستعلیق نویس حال حاضر میدانند .

استاد امیرخانی از سال ۱۳۴۰ در اداره کل هنرهای زیبا در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استخدام شد و از مشاغل دیگر وی می‌توان به مدیریت و ریاست شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، مدیریت فرهنگسرای ارسباران و ریاست شورای عالی خانه هنرمندان ایران اشاره کرد.

از ایشان برای کاریاری ارزشمند فرهنگی و هنری با عنوان پیشکسوت خط نستعلیق ارج گزاری شده و به عنوان  چهره ماندگار شناخته شدند.

بسیاری از خوشنویسان صاحب نام معاصر شاگرد استاد غلامحسین امیرخانی هستند و بیشتر خوشنویسان معاصر به طور مستقیم یا غیر مستقیم از خط او مشق کرده‌اند. وی ده‌ها نمایشگاه فردی و گروهی در داخل و خارج از کشور بر پا کرده و دهها عنوان تالیف دارد.

همچنین استاد مجتبی ملک‌زاده در۲۰ مرداد ۱۳۳۹ در محله باغ نشاط کرمان متولدشد و در سال ۱۳۵۶در خانه فرهنگ کرمان نزد مؤدب خوشنویسی را شروع کرد. وی سال ۱۳۵۹ به شیراز عزیمت نمود و خوشنویسی را نزد استاد دیرین به صورت جدی آغاز کرد .

در سال ۱۳۶۱درجه ممتاز را با موفقیت به پایان رساند. از سال ۱۳۶۳شروع به شکسته نویسی کرد و سال ۱۳۶۴،چهارده قطعه خط شکسته از سید علی اکبر گلستانه در مرقعات خط، معلم و الگوی او شد و بارها و بارها به ” نقل و نظیر”نویسی آن پرداخت .

سال ۱۳۷۸ از سوی انجمن خوشنویسان ایران اعطای مدرک درجه استادی وی تصویب شد که سال بعد پس از دریافت آن به عنوان عضو شورای تشخیص و ارزشیابی هنری انجمن و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شد .

کتابت قرآن کریم که برای اولین بار به خط شکسته کتابت شده در کارنامه فعالیت‌های این هنرمند خوشنویس دیده می‌شود .

استاد محمدعلی فرزبود نیز متولد ۱۳۳۷ تبریز  و کارشناس ارشد مدیریت آموزشی بوده و فعالیت در زمینه‌ی هنر خوشنویسی را از سال ۱۳۴۸ آغاز کرده و تالیف، تحقیق وتحریر ۲۷ جلد کتاب را در کارنامه‌ی هنری خود دارد.

هنرآموزان بسیاری از محضر این استاد برجسته‌ی خوشنویسی کسب فیض کرده‌اند و تربیت یکصد فارغ‌التحصیل ممتاز و ۲۷ فارغ‌التحصیل فوق ممتاز خوشنویسی را نیز از اهم فعالیتهای وی می‌توان عنوان کرد.

انتخاب به عنوان چهره‌ی ماندگار در اولین همایش زنده‌نامان در سال ۸۷، انتخاب به عنوان محقق نمونه در سال ۸۰، انتخاب به عنوان معلم نمونه در سال ۸۴ و ۸۶ و انتخاب به عنوان بازنشسته نمونه در سال ۸۹ را نیز از فعالیتهای این هنرمند می‌توان برشمرد.

وی همچنین داوری دهها مسابقه خوشنویسی با گستره‌ی استانی و سراسری را بر عهده داشته است.

وی تاکنون بیش از یکصد نمایشگاه  را در داخل کشور و همچنین جمهوری آذربایجان، چین، پاکستان و کویت برگزار کرده است.

وی پیش از دریافت نشان درجه یک هنری، موفق به اخذ رتبه استادی در زمینه هنر خوشنویسی شده است .

استاد علی دائم امید نیز  متولد سال ۱۳۴۲ تبریز بوده و تاکنون علاوه بر برگزاری چهار نمایشگاه انفرادی در شهرهای تبریز و تهران و شرکت در بیش از ۸۰ نمایشگاه گروهی داخل کشور ، در جشنواره های سراسری بسیاری شرکت نموده و موفق به کسب رتبه های برتر شده است .

از جمله مقام های مهم کسب شده در جشنواره های مختلف توسط استاد دائم امید می توان به رتبه اول دومین جشنواره غدیر درسال ۸۱ تبریز، رتبه اول سومین همایش جشنواره غدیر در سال ۸۲ تبریز، رتبه اول سومین جشنواره سراسری نهج البلاغه ۸۴ تهران، رتبه اول پنجمین جشنواره سراسری غدیر سال ۸۴ تبریز و رتبه اول دومین جشنواره صحیفه سجادیه درسال ۸۵ تهران اشاره کرد .

کسب رتبه اول ششمین جشنواره بین المللی الغدیر در سال ۸۵ تبریز ، رتبه اول چهارمین جشنواره نهج البلاغه سال ۸۶ تهران، رتبه اول ششمین جشنواره سراسری طریق جاوید سال ۸۷ تهران ، رتبه اول چهارمین جشنواره سراسری تولدی نو ۸۷ تهران، رتبه اول ششمین جشنواره ملی رضوی ۸۷ یزد و رتبه اول نخستین نمایشگاه هنرهای تجسمی فرهنگ رضوی ۸۷ تبریز از دیگر رتبه های کسب شده توسط استاد امید است .
استاد علی دائم امید پیش از دریافت نشان درجه یک هنری، موفق به اخذ رتبه استادی در سال ۸۷ در زمینه هنر خوشنویسی شده است .

همچنین استاد  احمد عبدالرضایی متولد ۱۳۳۸ اراک و لیسانس شیمی است.

وی شرکت در نمایشگاههای داخلی و خارجی ، از جمله شرکت در نمایشگاههای انجمن خوشنویسان ایران و قم ، برگزاری نمایشگاه خوشنویسی داخل و خارج از کشور، خوشنویسی کتیبه های اماکن فرهنگی  و کتابت  قرآن کریم به خط نسخ کتابت ادعیه و زیارات  و رسم والمشق نستعلیق سه دوره ای  را در کارنامه هنری خود دارد.

داوری جشنواره‌های کشوری و استانی و نمایشگاه‌های قرآن کریم نیز از دیگر فعالیت این استاد برجسته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>